NOVINKY

Vplyv svetla na zdravie očí

Vplyv svetla na zdravie očí

Viditeľné svetlo je pre ľudský zrak a zdravie nevyhnutné. Hrá kľúčovú úlohu pre naše zdravie. Má rôzne vlnové dĺžky, má svoje vlastnosti. Nie všetky vlnové dĺžky sú pre nás prospešné. O škodlivosti UV žiarenia a jeho vzťahu k očným chorobám vieme na základe výskumov pomerne veľa. Nedostatočná ochrana (napr. necertifikovanými slnečnými okuliarmi)je príčinou vzniku šedého zákalu. Vyše 200 vedcov z Paris Vision Institute a Univerzity Pierre and Marie Curie Sorbonne sa zaoberali príčinou degenerácie buniek sietnice, predčasného starnutia očí a vekom podmienenej makulárnej degenerácie. Výsledkom ich výskumu je rozdelenie viditeľného svetelného spektra do škodlivých zón.

Jednou z viditeľných zložiek svetla je tzv. modro-fialové svetlo. Ide o svetlo vlnovej dĺžky 415-455 nm. Modro-fialové svetlo je všade okolo nás. Pri pohybe vonku nám jeho intenzitu dávkuje slnko bez ohľadu na počasie. Vo vnútri miestností sú naše oči vystavené jeho nadmernému žiareniu z väčšiny moderných osvetľovacích a zobrazovacích systémov. Hlavne počítačov, tabletov a smartfónov novej generácie. Modro-fialové svetlo nám preniká hlboko do očí z kompaktných fluorescenčných žiaroviek, zo slnečného svetla prenikajúceho cez okná. Jeho škodlivé účinky sú pre bunky sietnice fatálne. Bez možnosti vrátenia ich funkcií pomocou operácie alebo lasera. 

Smartfóny, tablety a LED technológie sa stali bežnou súčasťou nášho života. Digitálna éra sa už dávno neobmedzuje len na svet kancelárie a čím ďalej viac preniká tiež do našich domovov. Emaily kontrolujeme na tabletoch, knihy čítame na elektronických čítačkách a na internete surfujeme priamo z pohodlia svojho gauču.  Selektívna technológia Crizal®Prevencia™ umožňuje prenikanie len potrebnej, oku prospešnej vlnovej dĺžky svetla. 

Zrak máme len jeden, tak si ho chráňme!

GalériaĎalšie články kategórie NOVINKY

Nachladenie, chrípka a kontaktné šošovky

V období nádchy a chrípky preniknú cudzorodé látky do očí oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Oko je viac prekrvené a citlivejšie. Vedeli ste, že pri kýchnutí letia baktérie rýchlosťou až 160 km/h? 

celý článok 

Inteligentné slnečné okuliare

Inteligentné slnečné okuliare? V dobe inteligentých počítačov, telefónov vyšla nová hviezda - inteligentné slnečné okuliare. V ponuke sú ako dioptrické aj nedioptrické. Ktoré sú lepšie pre Vás? 

celý článok 

Otestujte si svoje znalosti o ochrane zraku

Od 1. apríla 2015 do 15. apríla 2015 ste mali možnosť vyhrať smartfón SONY XPERIA Z2. Podmienkou pre zaradenie do žrebovania bolo správne odpovedať na aspoň 3 z 5 otázok z oblasti ochrany zraku pred UV žiarením. Teší nás, že vás táto problematika zaujíma a venujete svojim očiam pozornosť, ktorú si zaslúžia. Až 80% všetkých podnetov totiž vnímame očami. 

celý článok