Vaše otázky
naše odpovede

OKULIARE, KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY, DIOPTRIE

Označenie dioptrií

OTÁZKA:
Očný optik mi nameral tieto hodnoty Sph. -1,0, Cylinder 0,5, Os 110. Moja očná lekárka mi namerala Sph. -0,5, Cylinder -0,5, Os 20. Optik mi tvrdi, že je to to isté a nechce mi uznať reklamáciu. Sú takéto okuliare v poriadku, alebo si mám vymeniť sklá? Ide o ľavé oko. Na pravom mi optik nameral 0,75 a lekárka 0,5. Ďakujem. 

Martin Zurbej

ODPOVEĎ:
Pekný deň p. Zurbej,
Vaša otázka je veľmi praktická. Ďakujeme za ňu. Optik zapísal (resp. prepísal) Vašu hodnotu dioptrií správne. Pre zadanie do výroby sa dioptrické hodnoty prepočítavajú na cylinder s hodnotou " ". Pre úplnosť odpovede by sme potrebovali vedeť viac o problémoch, prečo Vám okuliare nevyhovujú. Napr.: Nosili ste cylinder aj predtým, alebo sú to Vaše prvé okuliare? Ako prebiehalo vyšetrenie u lekára a ako u optometristu (optik nemôže vyšetrovať zrak, to môže iba oftalmológ alebo optometrista)?..Keď sa však vrátime k podstate otázky, tak optik pri výrobe okuliarov chybu neurobil.

Tím Optik Morvay

Okuliare

OTÁZKA:
Dobrý deň, mám dva dni nové dioptrické plastové okuliare a zistila som, že mám úzky nosník, lebo mi moc tlačí na boky nosa a nepadá mi správne na nos. V optike som si to vôbec neuvedomila. Dá sa tento nosník trochu roztiahnúť? Ďakujem za odpoveď. Pekný večer.

Jarka

ODPOVEĎ:
Dobrý deň p. Jarka,
veľkosť nosníka na plastových okuliaroch je vždy uvedená priamo na ráme. Pokiaľ ste výberu rámu venovali dostatok času a konzultovali to s odborníkom, tak by sa nesprávny výber šírky nosníka mal zachytiť priamo v procese výberu. Plastové rámy môžeme upraviť, no v miestach nosníka minimálne. V každom prípade pokiaľ sa rozhodnete nás navštíviť pokúsime sa Vám pomôcť.

Tím Optik Morvay

Dioptrické slnečné okuliare

OTÁZKA:
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je vôbec možné vyrobiť také okuliare, na ktorých by som mal dioptrie, ktoré potrebujem, avšak z vonkajšej strany skiel by mali zrkadlovú úpravu, teda nebolo by mi vidno do očí, ale boli by priehliadné + by mali samozatmavovaciu "funkciu", čiže by sa vlastne jednalo o takú kombináciu samozatmavovacích + "zrkadloviek". V prípade že to nie je možné, dajú sa vyrobiť aspoň "trvalo-slnečné" zrkadlové okuliare s dioptriami? Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný deň.

Peter

ODPOVEĎ:
Dobrý deň p. Peter,
slnečné dioptrické okuliare môžete mať aj v zrkadlovom prevedení. Kombinácia úprav samozafarbujúcich a zrkadlových nie je možná. V našich predajniach je k dispozícii niekoľko desiatok farebných zrkadlových prevedení aj pre dioptrické sklá. Zrkadlové sklá sú hitom tohto roku a preto si dovolíme pochváliť Vašu znalosť problematiky.

Tím Optik Morvay


Okuliarové sklá

OTÁZKA:
Dobrý deň, prosím o radu. Priniesla som do optiky lekársky nález od oftalmológa a v jednej optike mi chceli dať okuliare podľa hodnôt vízusu z lekárskeho nálezu, a v inej optike podľa refrakcie. Čo je správne? Moje hodnoty: VÍZUS: o.dx: s cor=1,5ds = 0,5 dcyl ax 155 1,0; o.sin: s cor=1,5ds = 0,5 dcyl ax 10 1,0. REFRAKCIA: o0,dx: = 2,00 dsph = 0,50 dcyl ax 153 o. sin: = 2,25 dsph = 0,50 dcyl ax 8. Za odpoveď ďakujem

Erika

ODPOVEĎ:
Dobrý deň p.Erika,
na základe informácii, ktoré ste nám poslali, by Vám mali byť vyhotovené okuliare podľa hodnôt vízusu. Zjednodušene povedané je vízus momentálny zrakový výkon. Teda to, s akou dioptriou dokážete vidieť na 100%. Refrakcia je len matematická hodnota fyzikálnej odchýlky. Rozdiel medzi refrakciou a vízusom je spôsobený kombináciou chyby merania a schopnosťou zraku s istou časťou dioptrií sa vyrovnať, teda doostriť videnie.
Napriek tomu Vám negarantujeme, že cez dané hodnoty budete komfortne vidieť. Pretože:
- nevieme aká stará je lekárska správa a či sa medzitým zrak nezmenil,
- nevieme aké dioptrie ste nosili doteraz. Na prípadný príliš veľký rozdiel oproti pôvodným okuliarom si nemusíte zvyknúť. 
- nevieme v akom režime a či vôbec ste doteraz nosili okuliare, či ste na ne zvyknutá.  
- nevieme či ste doteraz nosili aj cylindrickú hodnotu. Na začiatku môže skresľovať videnie. 
Dôležitým faktorom je aj Váš vek. 

Tím Optik Morvay

Poškodené dioptrické sklá

OTÁZKA:
Dobrý deň, mám poškriabané dioptrické sklá, chcem sa spýtať, či sa to dá prebrúsiť a ak áno, za koľko. Ďakujem.

Dominika

ODPOVEĎ:
Dobrý deň p. Dominika,
poškriabanie dioptrických šošoviek (skiel) je častý jav pri menej šetrnom zaobchádzaní s okuliarmi. Bohužiaľ, nedá sa žiadnymi dostupnými metódami odstrániť. Jediným riešením je výmena. Vzhľadom na Vašu otázku, zvážte investíciu do odolnejšej povrchovej úpravy voči poškrabaniu. V ponuke je u niekoľkých dodávateľov okuliarových šošoviek (skiel).

Tím Optik Morvay

KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY - PREPÚŠŤANIE KYSLÍKA

OTÁZKA:
Dovolím si tvrdiť, že ste najlepšou optikou v Trnave a okolí. Mne osobne ste vždy pomohli s okuliarmi a som vám vďačný za super starostlivosť aj s kontaktnými šošovkami. Chcem sa vás spýtať či je pravda, že čím viac vody kontaktná šošovka obsahuje,tým je priepustnejšia pre kyslík?Ďakujem. 

Mário

ODPOVEĎ:
Prajeme Vám pekný večer,
úprimne nás potešilo Vaše ocenenie našej práce! :-) Ďakujeme a veľmi si to vážime. Vaša reakcia je pre nás dôkazom, že svoju prácu robíme zodpovedne a dobre. A teraz späť k Vašej otázke. Vaša otázka obsahuje jeden z mýtov, ktoré sa o kontaktných šošovkách šíria. Nová generácia kontaktných šošoviek vyrobená zo silikón-hydrogélových materiálov prepúšťa oveľa viac kyslíka, napriek tomu, že obsahuje menej vody, ako je to pri tradičných hydrogélových mäkkých šošovkách. Budeme radi, keď sa túto tému porozprávame pri Vašej ďalšej kontrole v našej ambulancii. Objednať sa na kontrolu môžete aj cez našu webovú stránku. Tešíme sa na Vás!

Tím Optik Morvay

Vysokoindexové okuliarové sklá

OTÁZKA:
Dobrý deň, sklá s akým indexom lomu predávate? Je možné zvoliť si aj vyššie hodnoty (tenšie sklá)? Aké konkrétne? Ďakujem.

Matej

ODPOVEĎ:
Dobrý deň p. Matej,
ďakujeme za Váš záujem o naše produkty. V našich prevádzkach máte možnosť výberu z okuliarových šošoviek s indexom lomu od 1,5 do 1,9. Tzv. "plastové" okuliarové šošovky sú Vám k dispozícii v rozpätí indexu lomu 1,5 až 1,74. Minerálne okuliarové šošovky "sklá" možu mať z technologického hľadiska  až  index lomu 1,9. Navštívte nás, budeme radi keď spolu s Vami zvážime, ktorý typ okuliarových šošoviek je pre Vás ten najvhodnejší.

Tím Optik Morvay

Cylinder

OTÁZKA:
Dobrý deň, moja lekárka mi predpísala okuliare s dioptriami L:4 a P: 4,25 a cylinder 0,25 90 stupňov (bez znamienok). Toto sú okuliare do diaľky a preto neviem, či sa ten cylinder myslí + alebo -.

Marek

ODPOVEĎ:
Dobrý deň p. Marek,
Vaša otázka je veľmi praktická. Určite si ju kladie veľa ľudí po návšteve oftalmologickej ambulancie. Cylinder môže mať aj plusovú aj mínusovú hodnotu. Presne ako píšete. Nakoľko sa vo Vašom prípade jedná a vyššiu sférickú hodnotu dioptrie 4 a 4,25 zamerali by sme sa skôr na nasledujúce riešenie. Bolo by vhodné aby ste si zrak nechali ešte raz premerať v optike kde Vám budú zhotovovať okuliare. Hodnota cylindra 0,25 nie je veľká, no pokiaľ ste ho doteraz nenosili môže Vám výrazným spôsobom zmeniť zorné pole. Najvhodnejšie by bolo keby sa ku kontrole použil tzv. Jacksonov cross cylindrický test.

Tím Optik Morvay


Multifokálne šošovky

OTÁZKA:
Dobrý deň, potrebujem multifokálne okuliare - akú značku šošoviek používate? Ďakujem

Dana Burianova

ODPOVEĎ:
Prajeme Vám pekný deň p. Burianová,
radi odpovieme na Vašu otázku. V prvom rade je pre Vás dôležité vedieť aký typ, resp. značku multifokálnych okuliarových šošoviek ste nosili vo Vašich okuliaroch doteraz a ako veľmi je pre Vás dôležité videnie na diaľku, tzv. strednú vzdialenosť a videnie do blízka. Každý výrobca má svoje špecifiká a šírky zorných polí. V našich optikách pracujeme so multifokálnymi okuliarovýcmi šošovkami, ktoré sme sami vyskúšali a s ktorými sme boli najviac spokojný tak z optickej stránky, ako aj s zo strany nositeľa okuliarov.  Naši zamestnanci sú sami nositeľmi multifokálnych okuliarov a preto Vám určite budú vedieť poradiť aj z vlastnej skúsenosti. Najviac sa nám osvedčila spolupráca s f. Essilor (ide o francúzskeho výrobcu okuliarových šošoviek), f. Swiss Optic (vysoko kvalitné a precízne švajčiarske ok. šošovky). Vieme Vám ponúknuť aj multifokálne okuliarové šošovky od firmy Rodenstock (Nemecko), Zeiss (Nemecko), Hoya (Japonsko). Dobre vybraný typ multifokálnych okuliarových šošoviek je základ pre Váš zrak. Veď zrakom vnímame až 80% informácií!

Tím Optik Morvay

Šošovky na čítanie

OTÁZKA:
Dobrý deň, mám okuliare na čítanie, ale neviem si na ne zvyknúť, obťažujú ma, chcela by som to nejako inak riešiť, existujú šošovky len na čítanie ? Zrak do diaľky mám výborný, ten riešiť ale nepotrebujem. Ďakujem

Dáša

ODPOVEĎ:
Prajeme pekný deň,ďakujeme za veľmi zaujímavú a praktickú otázku. Kontaktné šošovky určené samostatne na čítanie sa bohužiaľ nevyrábajú. Váš problém sa však prostredníctvom kontaktných šošoviek riešiť dá. Základnou podmienkou je dôkladné očné vyšetrenie. Objednať sa môžete aj prostredníctvom našej web stránky.  

Tím Optik Morvay

Dioptrické Okuliare

OTÁZKA:
Dobrý deň, využívam možnosť položiť otázku ohľadne dioptrických okuliarov. Mám multifokálne okuliare od roku 2008 a sú dosť zničené sklá aj rám. Dioptrie na diaľku som mal +1,0 a na blízko 3,75 myslím že sa mi zrak ani veľmi nezhoršil. Tiež mám aj sfarbujúce sklá. Zaujímala by ma približná cena podobných okuliarov a vyšetrenie zraku. Prípadne kedy by som mohol prísť okuliare si objednať. Ďakujem

Ing.Štefan Horský

ODPOVEĎ:
Dobrý deň pán Horský,
ďakujeme za Váš mail do poradne.  Objednať sa na vyšetrenie môžete telefonicky alebo prostredníctvom našej webovej stránky.  Vo väčšine prípadov platí, že hodnota dioptrií nemá vplyv na cenu multifokálny skiel. Nie je multifokál ako multifokál, tak ako nie je auto ako auto. Doporučujeme Vám pri ďalších okuliaroch  použiť rovnakú značku s akou ste boli doteraz spokojný. Ceny kvalitných multifokálnych skiel sa v posledných rokoch výrazne nemenili. Do 30.6.2014  prebieha u nás v spolupráci s francúzskym výrobcomi výhodná akcia. Nejedná sa o zľavy v desiatkach percent. Tieto ponuky sú vždy podozrivé.  Ako skúsený užívateľ multifokálov by ste s takýmito produktami určite neboli spokojný.  Bližšie informácie nájdete na našej web stránke v sekcii Akcie.

Tím Optik Morvay

Okuliare na čítanie

OTÁZKA:
Dobrý deň, Už rok nosím okuliare na čítanie. Zvykla som si na ne, no stava sa mi, že si ich zabúdam doma a potom mi chýbajú v práci, alebo naopak. Tiež mám pocit že ani videnie do diaľky už nie je to čo bývalo. Musím si kupovať druhé okuliare? Existuje aj iné riešenie? Ďakujem.

Anonym

ODPOVEĎ:
Riešení je hneď niekoľko. Ideálne by však bolo riešiť „zabúdanie okuliarov“ cez multifokálne okuliarové šošovky alebo multifokálne kontaktné šošovky. Pri prvej alternatíve (multifokálne okuliarové šošovky) budete nosiť okuliare počas celého dňa. Okuliare sa tak stanú Vašou neoddeliteľnou súčasťou. Druhá alternatíva (multifokálne kontaktné šošovky) Vám zabezpečí slobodu v pohybe, komfortné zorné pole, jednoducho maximálne zrakové pohodlie. Rozhodnutie je na Vás a my Vám veľmi radi poradíme aj osobne pri návšteve našej optiky.

Tím Optik Morvay

Kontaktné šošovky v bazéne

OTÁZKA:
Môžem používať dvojtýždenné kontaktné šošovky v bazéne? Ďakujem.

Anonym

ODPOVEĎ:
Môžete. Zvážte však nahradenie dvojtýždenných kontaktných šošoviek jednodňovými.Je to najbezpečnejšia, najvhodnejšia a zároveň najlacnejšia alternatíva - jednodňové kontaktné šošovky môžete po plávaní jednoducho vyhodiť.Pri vyplavení dvojtýždennej kontaktnej šošovky môžete stratiť až 14 dní nosenia. Máte tiež väčšie riziko kontaminácie šošovky baktériami alebo pliesňami z vody v bazéne.

Tím Optik Morvay

Slnečné okuliare pre malé dieťa na lyžovačku

OTÁZKA:
Mám dvojročného syna. V januári sa s ním chystáme do rakúskych Álp na lyžovačku. Rada by som vedela, či je potrebné zabezpečiť pre neho slnečné okuliare. Stretla som sa s názor za aj proti. Vraj deti do troch rokov slnečné okulaire nepotrebujú. Máte v štandardnej ponuke aj slnečné okuliare pre takto malé deti?

Anonym

ODPOVEĎ:
V minulosti sa presadzoval názor, že detský zrak je potrebné ponechať na prirodzený vývoj a nepoužívať u detí slnečné okuliare, aby sa zabránilo umelénu navodeniu citlivosti na svetlo.Vzhľadom na stále narastajúce rozsahy škodlivých žiarení, ktoré prenikajú cez atmosféru na Zem, sa tento názor prehodnotil.
Pokiaľ máte v pláne lyžovačku vo vysokohorskom teréne je potrebné chrániť Váš zrak rovnako, ako aj zrak Vášho syna. Určite budete používať ochranný krém. Automatická by mala byť aj ochrana zraku kvalitnými slnečnými okuliarmi. Dajte si však pozor. Nápis 100% UV filter totiž nemusí vždy znamenať UV ochranu v plnom rozsahu. Zvlášť pri okuliaroch z drogérií, stánkov a iných necertifikovaných predajní. Radi Vám poradíme priamo u nás, v očnej optike, kde máme slnečné okuliare vhodné aj pre Vášho syna.

Tím Optik Morvay

Kontaktné šošovky a 15 ročná dcéra

OTÁZKA:
Môže moja 15 ročná dcéra nosiť kontaktné šošovky? Momentálne nosí okuliare do diaľky a vzhľadom na svoj vek a obdobie puberty jej nie vždy vyhovujú. Ďakujem.

Mária Dolná

ODPOVEĎ:
Dobrý deň, 
áno, je možné v jej veku striedať nosenie okuliarov s kontaktnými šošovkami. Môže sa tak stať po dôkladnom vyšetrení skúseným optometristom alebo oftalmológom. Prikláňali by sme sa v jej prípade k jednodňovým kontaktným šošovkám, ktoré by bolo dobré striedať s nosením okuliarov. Poskytnú jej možnosť cítiť sa slobodnejšia.

Tím Optik Morvay

Zafarbovacie sklá okuliarov

OTÁZKA:
Mám okuliare, ktoré sa na slnku zafarbia. Potrebujem ešte nejaké iné?

Anonym

ODPOVEĎ:
Nie celkom. Okuliarové šošovky, ktoré reagujú na základe UV žiarenia (fotochromatické okuliarové šošovky) sú ideálne pri zmene svetelných podmienok. Napr. pri túrach, pri prechádzkach v lese, pri pohybe v meste, resp. presune medzi interiérom a exteriérom. Ale ak plánujete byť na priamom slnku dlhšiu dobu, je lepšie zabezpečiť si slnečné okuliare vo Vašich dioptriách, teda slnečné dioptrické okuliare. 

Tím Optik Morvay

Samozafarbujúce okuliare a jazda v tuneli

OTÁZKA:
Je pravda, že keď so samozafarbujúcimi okuliarmi pri jazde autom vojdem do tunela, nebudem v prvom momente nič vidieť?

Martin

ODPOVEĎ:
Nie, nie je to pravda. K samozafarbeniu okuliarových šošoviek nedochádza za čelným sklom auta. Tzv. samozafarbovacie okuliarové šošovky (inak nazývané aj fototropné, heliovary, a pod.) reagujú na UV žiarenie a nie na svetlo. Veľkú časť UV žiarenia v aute zachytáva predné sklo. Preto nie je intenzita zafarbenia okuliarových šošoviek v aute vysoká. Vami spomínaný problém môže nastať pri bežných slnečných okuliaroch.

Tím Optik Morvay

Červené oči z PC

OTÁZKA:
Pracujem 8 hodín v kancelárii za PC. Večer mám oči boľavé a červené. Nepotrebujem okuliare a voľnopredajné lieky na oči nepomáhajú.

Anonym

ODPOVEĎ:
Pri dlhodobej práci za PC a zvlášť v klimatizovaných priestoroch dochádza k vysušovaniu oka. Spomínate, že ste skúsili voľnopredajné lieky, no nepíšete ktoré. Na slovenskom trhu totiž existuje niekoľko typov očných kvapiek, tzv. umelých sĺz. Nie každé však majú pozitívny dlhodobý účinok. No to ste aj sama zistila. Ako riešenie Vášho problému sa najlepšie javí použitie jednej z variant umelých sĺz zn. Systane, kde Vám zaručene žiadny placebo efekt nehrozí.

Tím Optik Morvay