Najčastejšie
otázky

Je nutné, aby farebné kontaktné šošovky aplikoval optometrista, resp. kontaktológ?


Farebné kontaktné šošovky sú dostupné s dioptriami aj bez dioptrií. V praxi to znamená, že ich môžete nosiť, aj keď nepotrebujete korekciu zraku. Treba však pamätať na to, že kontaktné šošovky sú zdravotníckym prostriedkom a musia byť aplikované v certifikovanom pracovisku (optika, ambulancia) a vyžadujú rovnakú starostlivosť ako iné kontaktné šošovky. Je dôležité vedieť, že vaše šošovky NIKDY nesmie nosiť niekto iný. Je to veľmi dôležité pre zdravie vašich očí. 


Je jedno aké kontaktné šošovky si kúpim? Mne sa zdajú všetky rovnaké.


Toto je častá otázka, hlavne v súčasnej dobe, keď je na trhu záplava rôznych značiek. No vaše tvrdenie nie je pravdivé. V skutočnosti existuje medzi šošovkami mnoho rozdielov, napr. technologických či v základnom použitom materiály. Rozdiely sú aj v korekcii zraku, ktorú poskytujú – napr. existujú šošovky špeciálne pre astigmatikov. Existujú tiež rôzne režimy výmeny: šošovky, ktoré nosíte opakovane, šošovky, ktoré môžete mať cez noc a ďalšie, ktoré si vymieňate každý deň. Preto by ste nikdy nemali začať nosiť kontaktné šošovky alebo prejsť z jedného typu kontaktných  šošoviek na iný bez toho, aby ste sa poradili s optometristom, kontaktológom. Pohodlie vašich očí, kvalita videnia, ale aj zdravie vašich očí by tak mohli byť ohrozené. Sme jediný eshop ktorý svojim zákazníkom ponúka kvalitné očné vyšetrenie v partnerských kamenných optikách. Využite to! 


Môže mi šošovka pri rýchlom pohybe z oka vypadnúť?


Vďaka modernému dizajnu šošoviek je prakticky nemožné, aby z oka mäkká kontaktná šošovka vypadla, ak je dobre nasadená. Preto môžete s kontaktnými šošovkami vykonávať najrôznejšie športy. Sila, ktorá drží kontaktnú šošovku na oku, súvisí s jej priemerom. Mäkké kontaktné šošovky nikdy z oka samovoľne nevypadnú. Veľmi zriedkavo sa to môže stať, ak si budete oči veľmi trieť.


Sú kontaktné šošovky zdravým riešením pre moje oči?


Pokiaľ s kontaktnými šošovkami zaobchádzate podľa našich inštrukcií, netreba mať obavy.  Nezabúdajte dať  svojim očiam občas oddych a prevetrajte svoje dioptrické okuliare. Používajte len odporúčané roztoky určené na čistenie kontaktných šošoviek. Dodržujte odporúčanú dobu nosenia a šošovky nenoste dlhšie ako je odporúčané, ani v situácii, že sú šošovky stále pri nosení komfortné. Chodievajte na pravidelné kontroly. Preventívna kontrola dokáže odhaliť veľa vecí, ktoré vy, ako nositeľ, vôbec nemusíte cítiť. 

Materiál nami ponúkaných, kvalitných kontaktných šošoviek je biokompatibilný. Podobné materiály sa často používajú v mnohých iných lekárskych odboroch. Súčasné materiály navyše poskytujú vysokú priepustnosť pre kyslík. S modernými kontaktnými šošovkami zo silikón-hydrogélu sú problémy spojené s nedostatkom kyslíka dodávaného oku už minulosťou. Tvar kontaktných šošoviek vyhovuje povrchu oka, čo prináša maximálne pohodlie. Z uvedeného vyplýva, že kontaktné šošovky sú zdravou možnosťou korekcie zraku, ak sú správne aplikované odborníkom a ak sa im venuje patričná starostlivosť. Kontaktné šošovky sú zdravotníckym prostriedkom, preto je dodržiavanie všetkých odporúčaní očného odborníka (optometristu, kontaktológa) nevyhnutné.


Ako je to s infekciami očí a kontaktnými šošovkami?


Kontaktné šošovky samy o sebe nie sú príčinou očných infekcií. Infekcie vyvolávajú choroboplodné zárodky usadené na ich špinavom povrchu. Infekcie spôsobuje zlá hygiena a nevhodný spôsob nosenia šošoviek. Ak budete postupovať podľa pokynov svojho optometristu, kontaktológa budete si môcť ich pohodlie užívať nepretržite a minimalizovať riziko prípadných problémov. Je dôležité si pamätať, že čím častejšie šošovky vymieňate za nové, tým je to zdravšie pre vaše oči, pretože sa tak znižuje riziko tvorby organických usadenín zo slzného filmu. Tieto usadeniny, tvorené väčšinou tukmi a bielkovinami, môžu vyživovať choroboplodné zárodky. Tie však nemajú šancu prežiť, ak šošovky pravidelne a starostlivo čistíte a vymieňate, ako vám odporučil váš optometrista, kontaktológ a udržujete svoje ruky a puzdro na kontaktné šošovky čisté.


Ako dlho sa majú kontaktné šošovky čistiť?


Čistenie kontaktných šošoviek je veľmi dôležité pre zdravie vašich očí. Našťastie aj čistenie šošoviek je dnes oveľa jednoduchšie. Pokiaľ sa chcete čisteniu úplne vyhnúť, odporúčame vám prejsť na jednodňové kontaktné šošovky. Zdravší variant nosenia kontaktných šošoviek neexistuje. Každé ráno si nasadíte celkom nový pár priamo zo sterilného balenia. Večer šošovky vyberiete z oka a vyhodíte. O čistenie sa tak nebudete vôbec starať! Na druhej strane ani starostlivosť o kontaktné šošovky s plánovanou výmenou nie je komplikovaná. Vďaka zjednodušeným viacúčelovým roztokom je starostlivosť o kontaktné šošovky výrazne jednoduchšia, ako to bývalo v minulosti. Najlepším spôsobom je vyčistenie a dezinfekcia šošoviek a potom ich uloženie do roztoku. Vždy dodržujte pokyny uvedené v informáciách k používaným prostriedkom starostlivosti o šošovky. 


Prečo je dôležité počas manipulácie neprísť do kontaktu s vodou?


Vo vode z kohútika môžu byť prítomné mikroorganizmy, ktoré sú potencionálnym zdrojom závažných očných infekcií. Podobné mikroorganizmy sa môžu nachádzať aj v bazénoch, saunách, vírivkách, riekach a rybníkoch. Najlepším riešením je pri týchto aktivitách šošovky vôbec nepoužívať alebo zvoliť jednorazovú kontaktnú šošovku. Ak by došlo k jej kontaminácii, po použití bude vždy vyhodená. Poraďte sa prosím vždy so svojím očným špecialistom.Môžem kontaktnú šošovku "stratiť" v oku?Nemôžte. Oko a oblasť za okom je uzavretá neprerušovanou membránou = spojivkou. Spojivkou je pokrytá spodná časť viečok a časť oka až po rohovku. Vďaka spojivke sa vám skutočne nemôže šošovka stratiť za okom.


Chcem začať nosiť kontaktné šošovky, ale používam make-up. Môže kontaktným šošovkám uškodiť?


Nasaďte si kontaktné šošovky vždy pred nalíčením a odstráňte kontaktné šošovky vždy pred odlíčením. Snažte sa, aby sa make-up nedostal príliš blízko hrane očného viečka. Mohol by priľnúť na kontaktnú šošovku a svojimi hydrofóbnymi vlastnosťami tak ovplyvniť komfort nosenia a videnia.


Môžem kontaktnú šošovku "stratiť" v oku?


Nemôžte. Oko a oblasť za okom je uzavretá neprerušovanou membránou = spojivkou. Spojivkou je pokrytá spodná časť viečok a časť oka až po rohovku. Vďaka spojivke sa vám skutočne nemôže šošovka stratiť za okom.


Môžem použiť kontaktnú šošovku na ceste v lietadle?


V lietadle je predovšetkým suché prostredie, ktoré môže kontaktné šošovky vysušovať. Použite na cestovanie jednorazové kontaktné šošovky, ktoré v prípade diskomfortu môžete vybrať, vyhodiť a použiť okuliare. S prípadnou suchosťou vám môžu pomôcť tiež umelé slzy, ktoré vaše kontaktné šošovky počas letu zvlhčí


Omylom som zaspal v kontaktných šošovkách. Čo mám teraz urobiť?


Po prebudení vyčkajte približne 15-20 minút, prežmurkajte a potom sa pokúste kontaktnú šošovku vybrať. Žmurkaním sa kontaktná šošovka jemne uvoľní a bude pre vás ľahšie ju vybrať. Môžete tiež použiť očné kvapky (umelé slzy). Pokiaľ bude stále ťažké kontaktnú šošovku vybrať, kontaktujte očného špecialistu.


Používam mesačné kontaktné šošovky, ale použijem ich vždy len párkrát. Môžem teda používať šošovky dlhšie?


Mesačné kontaktné šošovky sa vždy musia vyhodiť 30dní od otvorenia blistra. Ak šošovky používate príležitostne, skúste vyskúšať jednorazové kontaktné šošovky. Budú pre vás vo finále aj cenovo výhodnejšie.


Ako často je potrebné meniť púzdro na kontaktné šošovky?


Púzdra určené na uchovanie kontaktných šošoviek meňte vždy s novým roztokom. Staršie a opakovane používané púzdra sú príčinou vzniku očných infekcií. Neodporúčame také púzdra zdieľať s inými ľuďmi.


Používam jednodňové kontaktné šošovky, ale vždy len na beh, tj. Cca 2 hodiny. Môžem teda takú šošovku použiť opakovane?


Jednodňové kontaktné šošovky sú určené na jednorazové použitie. Ich opakované použitie teda neodporúčame. Ich opakovaným použitím by sa zvýšilo riziko vzniku infekcie. Ak potrebujete nosiť kontaktné šošovky niekoľkokrát do týždňa vždy len na pár hodín, nebojte sa vyskúšať mesačné šošovky. S vhodným výberom vám poradíme.