VÝVOJ ZRAKU U DETÍ

dievčatko so zdvihnutými dioptrickými okuliarmi

Pre uši každej maminy nie je na svete nič krajšie, ako prvý plač jej práve narodeného bábätka. Všetky nepríjemnosti počas tehotenstva (pálenie záhy, opuchy nôh, zadýchavanie pri chôdzi) spolu s prekonanými zážitkami počas pôrodu zrazu zmiznú. Mama  priviedla na svet niekoho o kom vie, že je od nej bytostne závislý, niekto pre koho bude stredobodom vesmíru.

Bábätko prežilo, v ideálnom prípade, 9 mesiacov v mamičkinom brušku. Počas tohto obdobia sa vyvíjalo, rástlo. Kompletný základ orgánových systémov a teda aj oka bol daný už v druhom mesiaci tehotenstva a celkový vnútromaternicový vývoj oka bol dokončený okolo 30. týždňa. Aby však malý uzlíček živého šťastia mohol vnímať svet okolo seba očami, musí uplynúť ešte niekoľko týždňov. Na ukončenie vývoja očiek potrebuje dieťatko čas a pokoj, aj preto prvý mesiac väčšinu dňa prespí.

Vývoj očí krok za krokom

Viete ako sa vyvíja zrak a ako skutočne vidia malé bábätká a deti?

Novorodenec  rozoznáva svetlo a tmu a je veľmi citlivý na silné svetlo. Ak si chcete predstaviť ako malé bábätko vidí, sadnite si do zatemnenej izby.  O chvíľu si vaše oči privyknú na tmu. Po pár minútach zistíte, že farby a tvary rozoznávate len v náznakoch. Vidíte obrysy predmetov, ktoré kontrastujú s pozadím. Asi takto vidí svet bábätko prvé 3 týždne.

Novorodenec vidí ostro 20-25 cm od koreňa nosa. Táto vzdialenosť nie je náhodná. Je to vzdialenosť medzi jeho a maminou tvárou, keď ho drží v náručí, dojčí, hovorí naňho. Veci a osoby, ktoré sú ďalej ako 25 cm vidí rozmazane vzhľadom k netrénovaným očným svalom.  Pohľad na väčšiu vzdialenosť je teda pre novorodenca veľmi namáhavý. Upúta ho hlavne ostrá červená a oranžová farba.

6 týždňové dieťa najlepšie vidí a zaostruje zrak na vzdialenosť 20-30 cm. Spoznáva tváre ľudí a usmieva sa na nich. Fixuje predmet len jedným okom, preto občas zaškúli. Nezľaknite sa ešte nemá vyvinutú schopnosť koordinovať obe oči naraz. Farba dúhovky sa ešte bude meniť a ustáli sa až medzi polrokom a rokom.

2-3 mesačné dieťa už pomerne rýchlo a s úspechom zaostruje zrak aj na vzdialenejšie predmety. Obyčajne ich fixuje obidvoma očami súčasne. So záujmom sleduje pohybujúce sa predmety. 2,5-3 mesačné dieťa rozlišuje známe tváre od neznámych,  rado skúma predmety vo svojom zornom poli a snaží sa ich dotknúť. Pre posilnenie zrakovej stimulácie je ideálne zavesiť mu nad posteľ alebo kočík hračky vo vzdialenosti asi 25 cm od tváre.

3-4 mesačné dieťa sleduje predmety vo svojom zornom poli. Pohybujúcu sa hračku dokáže ostro sledovať vo vzdialenosti 50 cm. Ku koncu 3. mesiaca vie hračku sledovať nielen tak, že sa za ňou otáča celou hlavičkou, ale dokáže ju sledovať iba pohybom očí. Skúma predmety vo svojom zornom poli a snaží sa ich chytiť, striedavo sleduje ruku a predmet, ako keby odhadovalo vzdialenosť. Spoznáva už svojich rodičov. Očká už prestávajú zabiehať, lebo dieťa už dokáže čiastočne koordinovať okohybné svaly.

4-6 mesačné dieťa  vie zaostriť na akúkoľvek vzdialenosť a pozrieť sa všetkými smermi. Postupne sa začína vyvíjať vnímanie hĺbky a priestoru. Jeho mozog už dokáže skoordinovať zrakový vnem a rúčku. Pri chytaní predmetov má pomerne veľký úspech a prestáva si sledovať ruku. Ruku drží otvorenú a snaží sa ju zatvoriť, keď sa niečoho dotkne a pritiahnuť si predmet. Dieťatko dokáže pozorovať aj rýchlo sa pohybujúce predmety či osoby. Hračky si dáva do úst. Takto malé deti ešte nemajú dobre vyvinutú kontrastnú citlivosť, takže objekty a hračky, ktoré sú jemných pastelových alebo neutrálnych farieb deťom ľahšie splývajú s okolím, preto sa nám môže zdať, že ich deti nevidia. Na stimuláciu zraku u bábätiek sú vhodné skôr hračky a objekty veselých, pestrých a kontrastných farieb.

Obdobie do 6 mesiacov dieťaťa je rovnako obdobím, kedy ešte môžeme u detí tolerovať skutočnosť, že každé očko uteká iným smerom. U niektorých detí sa tento jav zvykne upraviť vhodnou stimuláciou sám. Ak však k náprave nedôjde približne do pol roka veku dieťaťa, treba určite vyhľadať odbornú pomoc lekára. Aby potom už nebolo neskoro. V 6 mesiacoch dosahuje zraková ostrosť len asi 5% dospelého človeka.

S narastajúcim vekom sa u detí rozvíja a zlepšuje aj schopnosť rozlišovať kontrasty. Staršie dieťa už potom len cibrí svoju schopnosť vidieť, trénuje si okohybné svaly a zlepšuje sa jeho priestorové vnímanie spolu so  schopnosťou odhadnúť vzdialenosť a veľkosť.

Od 6 mesiacov veku sa zrak výrazne zlepšuje, pretože sa skvalitňujú doterajšie funkcie. Dieťa vidí veci trojrozmerne a je schopné vnímať ich v reálnej vzdialenosti. Skúma očami nielen tvar, ale rozoznáva aj príbuzné tvary. Začína byť opatrnejší a ostražitejší. Je čas na pozeranie jednoduchých knižiek. Najlepšie sú leporelá.

Od 8 mesiacov je zrak čoraz ostrejší. Dieťatko tiež lepšie vníma priestor a vzdialenosť. Vie sa hrať s hračkami a manipuluje s nimi pred očkami. Ak mu niečo zoberiete rozhliada sa okolo a hľadá to.

Od 12 mesiacov má dobre vyvinuté trojrozmerné videnie. Má dobrú pamäť o priestorové vnímanie. Vie rozoznať na niekoľko metrov známych ľudí, podať do ruky tie predmety o ktoré ho požiadate. Keď sa ho spýtate kde je mama, začne sa otáčať a hľadať vás. Čoraz viac ho zaujímajú knižky. Využite to! Venujte prezeraniu a komentovaniu obrázkov dosť času.

Až okolo 7 roku má malý školák zrak vyvinutý natoľko, že ho môžeme porovnávať so zrakom dospelého človeka. Samotný vývoj očí sa končí až u približne dvadsať ročného človeka.

Domáci očný test
1. mesiacVedľa hlavičky bábätka rozsvieťte baterku. Sledujte jeho oči. Ak sú v poriadku bude ich otáčať za svetlom.
4. mesiacUkážte dieťatku zaujímavý predmet s kontrastnými farbami. Malo by ho so záujmom sledovať a uprene sa na neho pozerať.
7. mesiacTrénujte hru „kuk“. Schovajte sa a pozorujte, či sa dieťa dokáže pozerať na to miesto, kde ste sa schovali. Rozložte mu hračky v rôznych vzdialenostiach a sleduje či sa za nimi načahuje.
12. mesiacAsi z dvoch metrov mu kotúľajte loptu a všímajte si, či ju správne chytá.

Ak by sa u dieťatka objavilo trasenie očí, krivé postavenie hlavy, nápadne veľké oči, svetloplachosť, zakalená rohovka, belavá alebo žltá rohovka, ustavičné šúchanie očí prstami, nezvyčajné grimasy alebo začalo robiť niečo čo dovtedy nerobilo prípadne sa na očiach objavilo čosi nové vyhľadajte pomoc lekára!