prístroj na vyšetrenie zraku rodenstock

ODBORNÁ STAROSTLIVOSŤ OD OPTIK MORVAY

Viete komu zverujete svoj zrak?

V posledných rokoch sa na Slovensku začali otvárať optiky ako huby po daždi. Niektorí ľudia sa nechali nalákať na úžasné, niekedy až 70% zľavy, akcie zdarma a pod. Nie každému je jasné, že v žiadnom štandardne nastavenom obchode nemôžete dostať 70% zľavu, ani sklo v hodnote niekoľkých desiatok až stoviek EUR zadarmo. Niekde musí byť zrada.

Optiky v nákupných reťazcoch a obchodných centrách sa snažia presvedčiť zákazníka, že to vlastne robia iba pre jeho dobro. A ich zákazník sa rád nechá oklamať. A to doslova. Pri detailnejšom pohľade zistíte, že vo väčšine prípadov sú ponúkané rámy aj niekoľko rokov staré, prípadne nakúpené v zahraničných výpredajových košoch. Svoje o tom vedia zákazníci pokúšajúci sa okuliare reklamovať. Na ich problém sa používa jednoznačná odpoveď „Nedá sa!“. Klamanie zákazníka sa stalo bežným štandardom.

Odbornosť obsluhujúceho personálu je však najväčším podvodom.
Uvediem príklad. Pred časom som bol svedkom debaty v jednej zo spomínaných optík. Obsluhujúca dáma ponúkala manželskému páru roztok na kontaktné šošovky, ktorého základnou čistiacou látkou je peroxid vodíka. Presviedčala dámu, že kľudne si môže šošovky vložiť do oka aj bezprostredne po krátkom oplachu. Viete kde je chyba? Kvapnite si peroxid vodíka do oka a hneď to zistíte. V najlepšom prípade si len poleptáte rohovku. Predavačka zjavne nemala predstavu čo vlastne ponúka. Spýtal som sa predávajúcej dámy, či je optička. Jej odpoveď bola pre mňa zarážajúca: “Nie, ale prešla som niekoľkohodinovým školením!“ Upss!! Očná optika je riadnym 4-ročným študijným odborom na stredných zdravotníckych školách, optometria je študijným odborom na lekárskej fakulte Masarykovej univerzite v Brne a táto dáma zvláda problematiku zraku po niekoľkohodinovom školení?! Manželskému páru som sa prihovoril pred danou prevádzkou. Nemohol som to nechať bez povšimnutia. Veď tu ide o oči! Zdravie sa predsa nedá transplantovať! Zrak je nenahraditeľný. Zrakom vnímame 85% všetkých informácií z vonkajšieho sveta! Toto už nie je hra o guličky! V skratke som manželom vysvetlil základné rozdiely medzi čistiacimi roztokmi. Keď som dáme podával vizitku zareagovala: “Ale vy ste drahí.“ Páčila sa mi manželova racionálna reakcia: “A to ti kto povedal? Andrea? A bola si sa u Morvaya aspoň pozrieť? Keby si mala dať na jej rady, tak prídeš o oči!“

Zvážte komu zveríte starostlivosť o svoj zrak. Optik Morvay pôsobí v Trnave už od roku 1992 a odbornosť je pre nás prvoradá. Zrak máme všetci len jeden. Ja vám garantujem, že každé okuliare od nás, sú vyhotovené tak, akoby boli pre mňa osobne. 

Majiteľ, optik a optometrista Martin Morvay