Zrak a tehotenstvo

Edém rohovky v tehotenstve

Čo je to: u tehotných žien je vplyvom fyziologických zmien zvýšená citlivosť rohovky, väčšinou v treťom trimestri (po pôrode sa citlivosť väčšinou vráti do normálu). Príčinou môže byť mierne zvýšenie hrúbky rohovky, ktoré môže prerásť v edém rohovky, takže rohovka sa stáva citlivejšia a ľahšie podráždenejšia.

Prejavy na zraku: Znížená tolerancia kontaktných šošoviek a / alebo zvýšenie pocitu sucha v oku.

Upozornenie: Ak príznaky pretrvávaj, znížte frekvenciu nosenia alebo úplne vysaďte kontaktné šošovky.Ďalšie články kategórie Zrak a tehotenstvo

Preeklampsia

Čo je to: Úzko súvisí s PIH a vyznačuje sa prudkým vzostupom krvného tlaku v priebehu tretieho trimestra tehotenstva, preeklampsie môže byť tiež sprevádzané edémami (opuchmi) a problémami s obličkami. Preeklampsia sa vyskytuje asi u piatich percent všetkých tehotenstiev (najčastejšie u prvorodičiek) a môže to byť príznakom oveľa vážnejší problémov. Občas, môže neliečená preeklampsia vyústiť v eklampsiu, život ohrozujúcu situáciu pre matku i dieťa.

celý článok 

Tehotenstvo a indukovaná hypertenzia (PIH)


Čo to je: hypertenzia indukovaná tehotenstvom je jedným z najčastejších komplikácií tehotenstva, vyskytujúce sa asi v piatich percentách všetkých tehotenstiev. PIH sa vyskytuje častejšie u starších a obéznych žien a u tých, ktorí majú vysoký krvný tlak pred tehotenstvom.

celý článok 

Gestačný diabetes

Čo je to: Tento typ cukrovky sa vyskytuje počas tehotenstva, zvyčajne v druhej polovici tehotnosti. Žena môže mať glukóznu hodnotu cukru v krvi vyššiu ako je normálnu úroveň. V zhruba 95 percentách prípadov, hladina cukru v krvi sa vráti do normálu po ukončení tehotenstva. U žien, ktoré sa musia liečiť na gestačný diabetes je riziko rozvoja diabetu 2. typu v neskoršom živote.

celý článok