Okuliare

Okuliarové šošovky (sklá)

Okuliarové šošovky (sklá)

Okuliarové šošovky sú neoddeliteľnou súčasťou okuliarov. Viete si vybrať tie správne? Viete aké máte vo Vašich okuliaroch práve teraz? Poznáte ich kvalitu? Je Váš pohľad cez ne jasný, čistý a teda bezproblémový?

Či už nosíte okuliare s dioptrickými alebo nedioptrickými okuliarovými šošovkami prípadne okuliare slnečné, práve okuliarové šošovky sú tá časť okuliarov, ktorá pomáha Vašim očiam v správnej korekcii a ochrane zraku.

Značkové versus neznačkové okuliarové šošovky

Najzákladnejším rozdielom je kvalita videnia. Okuliarové šošovky vyrábané certifikovanými výrobcami (napr. Swiss Optic, Essilor, Zeiss, Hoya a pod.) vykazujú rovnakú zobrazovaciu schopnosť v každom bode šošovky.

Pri neznačkových okuliarových šošovkách (ponúkaných v sieťových-reťazových predajniach, toto pomenovanie je použité zámerne nakoľko sa ani v jednom prípade nejedná o očnú optiku podľa platnej legislatívy) sme sa v praxi nie raz stretli s okuliarovou šošovkou, ktorá vykazovala medzi horným a dolným okrajom rozdiel aj 0,5 Dpt. Podotýkame, že išlo o jednoohniskovú šošovku pri ktorej by mala byť dioptrická hodnota jedna (vyplýva to zo samotného názvu –jednoohnisková šošovka). Veríme tomu, že takúto kvalitu videnia by ste svojmu oku určite dopriať nechceli, nehovoriac o zdravotných komplikáciach, ktoré môže takáto okuliarová šošovka spôsobiť pri pravidelnejšom používaní.

Garancia kvality je úplnou samozrejmosťou renomovaných firiem. Výrobcovia okuliarových šošoviek dávajú každému zákazníkovi kúpou ich produktu aj kus seba. Nemôžu a nechcú hazardovať so svojím obchodným menom-obchodnou značkou často budovanou niekoľko desaťročí.

Podľa korekčného účinku sa okuliarové šošovky delia na:

  • Jednoohniskové                  
  • Bifokálne (dvojohniskové)
  • Trifokálne (trojohniskové)
  • Multifokálne (viacohniskové)

Podľa použitého materiálu:

  • Minerálne
  • Plastové
  • Vysokoindexové
  • Polykarbonátové


Ďalšie články kategórie Okuliare

Dioptrické okuliare

Chcete vedieť na akú finančnú čiastku hradenú Vašou zdravotnou poisťovňou máte nárok?

Nezabúdajte, že oči sú orgán, ktorým získavame približne 85% všetkých informácií o okolitom svete a preto je starostlivosť o zrak veľmi dôležitá. Strata zraku je trvalá. Zrak sa nedá ničím nahradiť!

celý článok 

Vybrať správny rám je umenie

Okuliare sú jedinečným spojením zdravotnej pomôcky a módneho doplnku.  Každý okuliarový rám má rôzne určenie, funkciu, vlastnosti, tvar, farby a samotný materiál z ktorého je vyrobený. Viete ako si vybrať vhodný rám? Viete čo všetko musí byť pri jeho výbere zohľadnené?  

celý článok