NOVINKY

Zatmenie Slnka 20.3.2015

Zatmenie Slnka 20.3.2015

20. marca 2015 môžeme všetci vidieť jedinečný prírodný jav zatmenie Slnka. Budeme ho môcť pozorovať aj v našej zemepisnej oblasti. Zatmenie bude čiastočné a v momente maximálneho prekrytia bude Mesiac  zakrývať 73% slnečného disku. Prírodný jav budeme môcť pozorovať celý, pohodlne. Maximálna fáza zatmenia prebehne pomerne vysoko na obzore, preto sa nepozerajte do Slnka nechránenými očami! Nutnosťou je špeciálna ochrana vášho zraku. Predídete tým vážnemu poškodeniu zraku! Pri tak veľkej intenzite UV žiarenia vám bežné slnečné okuliare nestačia.

Prečo Vám nestačia klasické slnečné okuliare?

Kvalitné slnečné okuliare bránia prenikaniu škodlivého UV žiarenia do oka iba v situáciách, keď sa do slnka nepozeráme priamo. Pri priamom pohľade je intenzita žiarenia mnohonásobne vyššia a tú už klasické slnečné okuliare nie sú schopné zvládnuť.

Čo sa vlastne môže Vašim očiam stať?

Slnečné žiarenie pôsobí tak na prednú vonkajšiu časť oka, ako aj  na jeho vnútornú časť. Na vonkajšej časti oka môže intenzita žiarenia spôsobiť stav, ktorý sa dá prirovnať k ľahkému popáleniu. Prejaví sa začervenaním očí, rezaním, pálením a slzením. Súčasťou vnútornej časti oka je sietnica. Po počiatočnom pocite presvietenia očí (ako keby sme sa pozerali do svetla žiarovky) nastáva dojem, že pred sebou vidíme šedú, resp. tmavú škvrnu. Tento stav môže byť prechodný aj trvalý, podľa miery poškodenia.

Môžete pri pohľade do Slnka oslepnúť?

Pri ťažkej forme postihnutia ide predovšetkým o dlhodobé problémy spojené s poklesom schopnosti oka rozlíšiť detaily, menšie písmo a podobne. Pri nechránenom pozorovaní môžu vzniknúť na sietnici zmeny, kvôli ktorým sa začne zrak zhoršovať skôr než to býva obvyklé.

Osobitný dôraz na ochranu zraku počas zatmenia Slnka musia klásť ľudia po operácii šedého zákalu, deti a mladí ľudia! Optická časť oka je u nich úplne číra a preto je prienik žiarenia do oka väčší.

Niektorí z vás by sa mohli dať zviesť myšlienkou, že keďže bude zatmenia slnka čiastočné, bude aj riziko poškodenia zraku čiastočné. Nie je to pravda. Naopak. Pri úplnom zatmení Slnka je poškodenie zraku minimálne, pretože slnečné žiarenie ma veľmi malú intenzitu. Na našom území bude zatmenie čiastočné. To znamená, že slnečné lúče budú po celú dobu dostatočne intenzívne na to, aby poškodili nechránené oči.

Najjednoduchšou cestou, ako si chrániť zrak pri zatmení je použiť špeciálne okuliare, ktoré sú k dispozícií v prevádzkach Optik Morvay. S nimi máte istotu, že Váš zrak ostane aj po priamom pozorovaní zatmenia bez neželaných zmien. 

Pri zatmení bude vidieť na dennej oblohe aj planétu Venuša. Slnko a Mesiac sa začnú prekrývať o 9 hodine 39 minúte z ľavého horného okraja. Maximálna fáza prekrytia nastane o 10 hodine 48 minúte. Čiastočné zatmenie skončí o 12 hodine.

Okrem čiastočného zatmenia Slnka nás v tomto roku čaká ešte úplné zatmenie Mesiaca a to 28. septembra 2015.

 

 

 Ďalšie články kategórie NOVINKY

Nachladenie, chrípka a kontaktné šošovky

V období nádchy a chrípky preniknú cudzorodé látky do očí oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Oko je viac prekrvené a citlivejšie. Vedeli ste, že pri kýchnutí letia baktérie rýchlosťou až 160 km/h? 

celý článok 

Inteligentné slnečné okuliare

Inteligentné slnečné okuliare? V dobe inteligentých počítačov, telefónov vyšla nová hviezda - inteligentné slnečné okuliare. V ponuke sú ako dioptrické aj nedioptrické. Ktoré sú lepšie pre Vás? 

celý článok 

Otestujte si svoje znalosti o ochrane zraku

Od 1. apríla 2015 do 15. apríla 2015 ste mali možnosť vyhrať smartfón SONY XPERIA Z2. Podmienkou pre zaradenie do žrebovania bolo správne odpovedať na aspoň 3 z 5 otázok z oblasti ochrany zraku pred UV žiarením. Teší nás, že vás táto problematika zaujíma a venujete svojim očiam pozornosť, ktorú si zaslúžia. Až 80% všetkých podnetov totiž vnímame očami. 

celý článok