Kontaktné šošovky

Plávanie s kontaktnými šošovkami

Plávanie s kontaktnými šošovkami

Plávanie s kontaktnými šošovkami

 

Kontaktné šošovky uľahčujú ich nositeľom život. Nie sú obmedzovaní okuliarmi a pri správnej voľbe kontaktných šošoviek majú 100% zrakový komfort. Častou témou v našich ambulanciách je otázka kontaktné šošovky a plávanie. 

Americká asociácia optometristov publikovala na túto tému tento článok:

Uvažovali ste o tom, že si s kontaktnými šošovkami zaplávate? Nerobte to.

Americká optometrická asociácia a agentúra FDA v USA odporúčajú vyhýbať sa vstupu do vody, ak máte v očiach kontaktné šošovky. Zahŕňa to jazerá, more, bazény, vírivky a dokonca aj sprchy.

Prečo? Voda môže obsahovať veľa neviditeľných hrozieb pre vaše oči. Vaše kontaktné šošovky môžu zachytiť niektoré z týchto mikroorganizmov, čo má škodlivé dôsledky.

Medzi takéto hrozby patrí aj akantamébová keratitída. Rod akantaméba je všadeprítomný mikroskopický organizmus, vyskytujúci sa v pôde a vo vode jazier. „Keratitída“ označuje zápal rohovky.

Podľa AOA akantaméby spôsobujú infekciu len v zriedkavých prípadoch. Ak však akantamébová keratitída vypukne, môže mať veľmi závažné dôsledky, dokonca aj ohroziť váš zrak.*

AOA uvádza tieto príznaky:

Červená, bolestivá očná infekcia

Rozmazané videnie, pocit cudzieho telesa, slzenie a citlivosť na svetlo

Spravidla dlhé obdobie s červenými, podráždenými očami, aj po vybratí kontaktných šošoviek

Organizmy, ako je akantaméba, sa z očí bez kontaktných šošoviek spravidla vyplavia. Potenciálne vás však môžu nainfikovať aj keď nenosíte kontaktné šošovky.

Vyhýbajte sa používaniu vody z vodovodu na oplachovanie alebo uchovávanie kontaktov

Čistenie a dezinfikovanie kontaktných šošoviek po vybratí a pred opätovným nasadením použitím vhodných prípravkov predpísaných očným lekárom má pádne dôvody: pomáha zbaviť sa týchto organizmov a chrániť zdravotný stav očí.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa riaďte pravidlom „pretrieť a opláchnuť“ – aj keď máte roztok „bez pretierania“.

Jednodenné jednorazové kontaktné šošovky môžu pomôcť pri znižovaní rizika očných infekcií. Uvedomte si však, že riziko infekcie sa nedá úplne vylúčiť ani ich nosením. Nosenie jednodenných jednorazových šošoviek vám však pomôže aj iným spôsobom. Vyhnete sa napríklad nutnosti každodenných čistiacich postupov a dostanete každý deň čerstvý, nový pár.

Vždy sa riaďte odporúčaniami očného lekára na nosenie a čistenie kontaktných šošoviek. Nesnažte sa ušetriť pár centov doplnením starého čistiaceho roztoku na kontaktné šošovky novým.

AOA odporúča výmenu puzdra na kontaktné šošovky každé tri mesiace, ak nie skôr. Snažte sa ho uchovávať čo najďalej od WC a v čase medzi čistením nechávajte puzdro otvorené a suché.

S názormi odborníkov z USA sa stotožňujeme. Preto pokiaľ nosíte kontaktné šošovky a chcete si zaplávať, máte dve možnosti:

1.) nasadiť si na oči plavecké okuliare,

2.) využiť možnosť zábrusu Vašich dioptrií do plaveckých okuliarov .

Pri nosení kontaktných šošoviek je dôležité striktné dodržiavanie hygienických návykov. 

Váš optometrista je tu na to, aby pre vás urobil oveľa viac ako len predpísal nové šošovky.

Ak máte akékoľvek otázky na pravidlá o nosení kontaktných šošoviek a nepochopili ste čokoľvek, pokojne sa pýtajte. A ak by ste pocítili bolesť očí, či už nosíte alebo nenosíte kontaktné šošovky, okamžite sa obráťte na zdravotníckeho špecialistu.

Máte len dve oči. Postarajte sa o ne.

 

 

* Americká optometrická asociácia

 

GalériaĎalšie články kategórie Kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky

Máte pocit, že Vás okuliare obmedzujú? Posúvajú sa na nose, tlačia za ušami? Vymeňte ich za kontaktné šošovky!

  • Umožňujú slobodu v pohybe pri športe, spoločenských udalostiach.
  • Podčiarknu prirodzenú krásu Vašich očí.
  • Zabezpečia Vám široké zorné pole a maximálne periférne videnie.

celý článok