Rady a informácie

Slovník oftalmologických pojmov

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Vyhľadajte pojem

Výber z Poradne

Okuliarové sklá

Dobrý deň, prosím o radu. Priniesla som do optiky lekársky nález od oftalmológa a v jednej optike mi chceli dať okuliare podľa hodnôt vízusu z lekárskeho nálezu, a v inej optike podľa refrakcie. Čo je správne? Moje hodnoty: VÍZUS: o.dx: s cor=1,5ds = 0,5 dcyl ax 155 1,0; o.sin: s cor=1,5ds = 0,5 dcyl ax 10 1,0. REFRAKCIA: o0,dx: = 2,00 dsph = 0,50 dcyl ax 153 o. sin: = 2,25 dsph = 0,50 dcyl ax 8. Za odpoveď ďakujem

erika.cvm, 25. február 2015

Optik Morvay

Dobrý deň Erika,

na základe informácii, ktoré ste nám poslali, by Vám mali byť vyhotovené okuliare podľa hodnôt vízusu. Zjednodušene povedané je vízus momentálny zrakový výkon. Teda to, s akou dioptriou dokážete vidieť na 100%. Refrakcia je len matematická hodnota fyzikálnej odchýlky. Rozdiel medzi refrakciou a vízusom je spôsobený kombináciou chyby merania a schopnosťou zraku s istou časťou dioptrií sa vyrovnať, teda doostriť videnie.

Napriek tomu Vám negarantujeme, že cez dané hodnoty budete komfortne vidieť. Pretože:

- nevieme aká stará je lekárska správa a či sa medzitým zrak nezmenil,

- nevieme aké dioptrie ste nosili doteraz. Na prípadný príliš veľký rozdiel oproti pôvodným okuliarom si nemusíte zvyknúť. 

- nevieme v akom režime a či vôbec ste doteraz nosili okuliare, či ste na ne zvyknutá.  

- nevieme či ste doteraz nosili aj cylindrickú hodnotu. Na začiatku môže skresľovať videnie.  

Dôležitým faktorom je aj Váš vek. 

S úctou 

Tím Optik Morvay, 26. február 2015

Výber z článkov

Nachladenie, chrípka a kontaktné šošovky

V období nádchy a chrípky preniknú cudzorodé látky do očí oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Oko je viac prekrvené a citlivejšie. Vedeli ste, že pri kýchnutí letia baktérie rýchlosťou až 160 km/h? 

celý článok 

Zľava na okuliarové šošovky COOL

Sú Vaše okuliarové sklá doškriabané? Plánujete ich výmenu? Zmenila sa Vám dioptria? Využite ponúkanú zľavu na kvalitné okuliarové sklá značky COOL! 

celý článok 

Svetový deň zraku

 Problémy so zrakom znepríjemňujú život množstvu ľudí, ktorí sa návšteve lekára vyhýbajú až dovtedy, kým nie je nevyhnutná. 

celý článok 

Test slabozrakosti

Aká je vaša ostrosť zraku na blízko? Prvé hodnotenie vám poskytne tento samotest.

celý článok