Zrak a tehotenstvo

Vaše oči a tehotenstvo

Vaše oči a tehotenstvo

Tehotenstvo je naozaj krásne obdobie života ženy. Každá žena si je vedomá  zmien, ktoré budú viditeľné na jej tele, a ktoré sú úplne prirodzené a samozrejmé. Viete aké zmeny môžu stretnúť Váš zrak a aké zmeny môže tehotenstvo zanechať na Vašich očiach?

Je dôležité vedieť o zmenách, ktoré Vás čakajú a ktoré súvisia s Vašim zrakom, zdravím Vašich očí a tehotenstvom. Drvivá väčšina zdravých žien nepocíti žiadne trvalé zdravotné problémy so zrakom počas tehotenstva a veľmi veľa z nich si ani nevšimne že vôbec nejaké zmeny nastali.

Môže mať teda tehotenstvo vplyv na môj zrak?

Zmeny hormónov, metabolizmu, zadržiavanie tekutín a krvný obeh všetko môže mať vplyv na vaše oči a váš zrak počas tehotenstva.

Zadržiavanie vody, napríklad, môže spôsobiť, že hrúbka a zakrivenie rohovky oka sa mierne zvýši. Je to malá zmena, ale mohlo by mať vplyv na to, ako dobre zvládnu vaše okuliare alebo kontaktné šošovky korekciu vášho zraku. To je tiež dôvod, prečo sa laserová operácia očí neodporúča počas tehotenstva. 

Ak nastanú zmeny videnia počas tehotenstva, budú pravdepodobne menšieho rozsahu. Väčšina žien, ktoré zmenu zažijú zistia, že sú trochu viac krátkozraké, než boli pred otehotnením.

Ak nosíte okuliare, je nepravdepodobné, že budete musieť zmeniť svoje dioptrie, ale je to možné. Ak si myslíte, že váš zrak sa podstatne zmenil, nechajte si ho skontrolovať.

Citlivosť rohovky sa postupne v priebehu tehotenstva zvyšuje, najmä počas posledných troch mesiacov. Jej povrch sa môže poškodiť viac ako obvykle. Veľké riziko je u nositeliek kontaktných šošoviek. Zvýšenie citlivosti rohovky môže viesť k červeným , boľavým očiam a k neznášanlivosti kontaktných šošoviek . Vymeňte preto kontaktné šošovky za okuliare. Bude to pre vás počas tehotenstva bezpečnejšie. Ak pre vás okuliare znamenajú problém, zvoľte kompromisné riešenie v štýle 5+2, to znamená päť dní noste kontaktné šošovky a dva dni okuliare.

Objem tekutín v tele tehotnej mamičky môže spôsobiť dočasné zmeny vo videní. Okuliarové alebo kontaktné šošovky podľa vášho predpisu od optometristu alebo oftalmológa sa vám môžu zdať slabé alebo silné. Najlepšie urobíte ak zrealizujete vyšetrenie očí počas tehotenstva a aj po šestonedelí. Je viac než pravdepodobné, že váš zrak sa po pôrode vráti do normálu. Nedostatočné vykorigovanie zraku počas tehotenstva môže mať  pre vás horkú príchuť diskomfortu v tak nádhernom období života každej ženy akým tehotenstvo určite je.

Tlak tekutiny v oku, známy ako vnútroočný tlak, klesá . Ak bol diagnostikovaný a liečený glaukóm pred tehotenstvom je nepravdepodobné, že sa váš zrakový komfort zmení. Glaukóm je spôsobený zvýšeným vnútroočným tlakom a je to závažné ochorenie, ktoré postihuje očný nerv. Výsledný pokles vnútroočného tlaku počas tehotenstva je jeho výhodným vedľajším účinkom.

Niektoré tehotné ženy trápia suché oči. Vo väčšine prípadov ide o prechodný jav, ktorý po pôrode zmizne. Opýtajte sa na to svojho očného špecialistu. Na našom trhu je množstvo očných kvapiek, no nie každé sú vhodné pre budúce mamičky. Pomôcť si však vieme aj samé. Tradičné domáce ošetrenie vie tento problém vyriešiť . Použite vatový tampón namočený do harmančekového odvaru alebo jednoducho prikryte vaše oči plátkami uhoriek. Pre vylepšenie skúste plátky pred použitím dať na chvíľu do chladničky .

Ako môžem získať úľavu pre suché oči?

Ako sme už spomínali vyššie najlepšie je opýtať sa svojho očného lekára aké kvapky na suché očné sú pre vás vhodné. Niektoré voľnoporedajné kvapky je možné používať aj v tehotenstve, no iné obsahujú aktívne zložky, ktoré nemusia byť úplne bezpečné pre vás ani pre vaše nenarodené dieťa.
Ak používate kontaktné šošovky, skúste nosiť kontakné šošovky na kratšie časové úseky. Ak to nepomôže, zvoľte si radšej okuliare, ušetríte si tým veľa nepríjemných chvíľ do pôrodu.
Ak pracujete za počítačom, robte si pravidelné prestávky. Práca na monitore môže zhoršiť vysušenie a podráždenie.

Nežiadúcim sprievodným javom tehotenstva sú tiež opuchnuté plochy okolo očných viečok. Pitie veľa vody a snažte sa o lepšiu životosprávu. Správnou kombináciou potravín viete ľahko obmedziť zadržiavanie vody v tele a zmierniť prípadné nepríjemné pocity .

Hormonálne zmeny počas tehotenstva môžu viesť k migrénam a zvýšenej citlivosť na jasné svetlo. Skôr ako siahnete po akomkoľvek lieku na úľavu od bolesti, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom. Neohrozujte svoje dieťa!

Ako inak môže tehotenstvo ovplyvniť oči?

Tehotenstvo môže taktiež priniesť zmeny v už existujúcich očných ochoreniach - k lepšiemu alebo k horšiemu. Ak máte cukrovku, navštívte očného lekára skôr, ako otehotniete a znovu na začiatku tehotenstva, aby spravil skríning poškodenia krvných ciev na sietnici. Tento stav, tzv. diabetická retinopatia, sa často zhoršuje v priebehu tehotenstva, takže budete potrebovať častejšie očné vyšetrenie, keď ste tehotná, aj v popôrodnom období.

Aké sú príznaky očných zmien v priebehu tehotenstva, kedy je dôvod mať obavy?

Očné príznaky môžu signalizovať aj iné zdravotné problémy počas tehotenstva. Vysoký krvný tlak alebo preeklampsia, môže spôsobiť poruchy videnia.

Ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov ihneď o tom informujte svojho ošetrujúceho lekára:

  • dvojité videnie
  • rozmazané videnie
  • zvýšená citlivosť na svetlo
  • dočasná strata zraku
  • vidíte body alebo blikajúce svetla 

Ako vidíte, rastúce bruško nie je jediná fyzická zmena, ktorú budete musieť podstúpiť počas tehotenstva. Vaše oči a zrak sa tiež zmenia. 

Problémy so zrakom počas tehotenstva môžu byť príznakom vážnejších stavov iných ochorení. Starostlivo sledujte svoj zrak v každom trimestri a buďte na pozore. Zdravie sa nedá nahradiť!Ďalšie články kategórie Zrak a tehotenstvo

Preeklampsia

Čo je to: Úzko súvisí s PIH a vyznačuje sa prudkým vzostupom krvného tlaku v priebehu tretieho trimestra tehotenstva, preeklampsie môže byť tiež sprevádzané edémami (opuchmi) a problémami s obličkami. Preeklampsia sa vyskytuje asi u piatich percent všetkých tehotenstiev (najčastejšie u prvorodičiek) a môže to byť príznakom oveľa vážnejší problémov. Občas, môže neliečená preeklampsia vyústiť v eklampsiu, život ohrozujúcu situáciu pre matku i dieťa.

celý článok 

Tehotenstvo a indukovaná hypertenzia (PIH)


Čo to je: hypertenzia indukovaná tehotenstvom je jedným z najčastejších komplikácií tehotenstva, vyskytujúce sa asi v piatich percentách všetkých tehotenstiev. PIH sa vyskytuje častejšie u starších a obéznych žien a u tých, ktorí majú vysoký krvný tlak pred tehotenstvom.

celý článok 

Gestačný diabetes

Čo je to: Tento typ cukrovky sa vyskytuje počas tehotenstva, zvyčajne v druhej polovici tehotnosti. Žena môže mať glukóznu hodnotu cukru v krvi vyššiu ako je normálnu úroveň. V zhruba 95 percentách prípadov, hladina cukru v krvi sa vráti do normálu po ukončení tehotenstva. U žien, ktoré sa musia liečiť na gestačný diabetes je riziko rozvoja diabetu 2. typu v neskoršom živote.

celý článok