Vyšetrenie zraku

Svetový deň zraku

Svetový deň zraku

Svetový deň zraku bude 8. októbra!

 

Svetový deň zraku, ktorý tento rok pripadá na štvrtok 8. októbra, opäť upriami pozornosť na zrak, prevenciu slepoty a problémy či ochorenia, ktoré s videním súvisia. Už od roku 2002 si každý druhý októbrový štvrtok pripomíname, že o svoj zrak sa treba starať. Prostredníctvom Svetového dňa zraku Svetová zdravotnícka organizácia a Medzinárodná agentúra pre prevenciu slepoty nás upozorňujú, že na svete žije viac ako 285 miliónov ľudí s vážnym poškodením zraku. Pritom by podľa odborníkov mohlo byť na svete až o 80 % menej slepých ľudí, keby všetci raz za rok podstúpili preventívne očné vyšetrenie.  V súlade s jedným z cieľov tohto dňa, ktorým je zlepšiť kvalitu života vďaka starostlivosti o zrak, sa v mesiaci september a október uskutoční viacero screeningov pre širokú verejnosť.  V Trnave môžete túto možnosť využiť v prevádzke ARENA Optik. Nachádza sa na 1. NP obchodného centra City Arena, hneď vedľa predajne H&M.

 Problémy so zrakom znepríjemňujú život množstvu ľudí, ktorí sa návšteve lekára vyhýbajú až dovtedy, kým nie je nevyhnutná. 

Čím možno trpíte? 

Myopia znamená krátkozrakosť, čiže treba spozornieť, keď často žmúrite, aby ste videli do diaľky. Jej opakom je hypermetropia – ďalekozrakosť. Hypermetropovia teda vidia dobre do diaľky, no zle do blízka. Často ju sprevádza škuľavosť. Akýmsi spojením oboch problémov je astigmatizmus, ktorý ľuďom bráni ostro vidieť do blízka i do diaľky. Po 40. roku života každého postihuje presbyopia, ktorá nie je zrakovou chybou, ale prirodzenou zmenou videnia prichádzajúcou s vekom. S pribúdajúcim vekom totiž stráca očná šošovka svoju pružnosť, dochádza k ob­medzeniu akomodačnej schopnosti a zaostrovania a človek začne potrebovať okuliare na čítanie. 

GalériaĎalšie články kategórie Vyšetrenie zraku

Degenerácia makuly VPDM

Vekom podmienená degenerácia makuly je ochorenie oka súvisiace s miestom na sietnici nazývaným makula t.j. žltá škvrna. Jeden z dôvodov vzniku ochorenia môže byť hromadenie odpadových látok v sietnici. Svoj podiel na vzniku choroby má aj nadmerné vystavovanie oka vlnovej dĺžke modrofialového svetla (napr. z tabletov, smarfónov, LED obrazoviek,...). 

celý článok 

Vyšetrenie zrakovej ostrosti

Očí o každom z nás prezradia veľa. Sú nielen oknom do duše, ale aj do nášho tela. Pri očnej prehliadke sa môžeme dozvedieť nielen to, či máme v poriadku zrak. Zdravie je nenahraditeľné preto dobre zvažujte komu zveríte svoj zrak do rúk. 

celý článok