Rady a informácie

Slovník oftalmologických pojmov

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Vyhľadajte pojem

Výber z Poradne

cylinder

Dobrý deň, moja lekárka mi predpísala okuliare s dioptriami L:4 a P: 4,25 a cylinder 0,25 90 stupňov (bez znamienok). Toto sú okuliare do diaľky a preto neviem, či sa ten cylinder myslí + alebo -.

Marek, 13. august 2014

Optik Morvay

Dobrý deň p. Marek,

Vaša otázka je veľmi praktická. Určite si ju kladie veľa ľudí po návšteve oftalmologickej ambulancie. Cylinder môže mať aj plusovú aj mínusovú hodnotu. Presne ako píšete. Nakoľko sa vo Vašom prípade jedná a vyššiu sférickú hodnotu dioptrie 4 a 4,25 zamerali by sme sa skôr na nasledujúce riešenie. Bolo by vhodné aby ste si zrak nechali ešte raz premerať v optike kde Vám budú zhotovovať okuliare. Hodnota cylindra 0,25 nie je veľká, no pokiaľ ste ho doteraz nenosili môže Vám výrazným spôsobom zmeniť zorné pole. Najvhodnejšie by bolo keby sa ku kontrole použil tzv. Jacksonov cross cylindrický test.

Tím Optik Morvay, 19. august 2014

Výber z článkov

Nachladenie, chrípka a kontaktné šošovky

V období nádchy a chrípky preniknú cudzorodé látky do očí oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Oko je viac prekrvené a citlivejšie. Vedeli ste, že pri kýchnutí letia baktérie rýchlosťou až 160 km/h? 

celý článok 

Zľava na okuliarové šošovky COOL

Sú Vaše okuliarové sklá doškriabané? Plánujete ich výmenu? Zmenila sa Vám dioptria? Využite ponúkanú zľavu na kvalitné okuliarové sklá značky COOL! 

celý článok 

Svetový deň zraku

 Problémy so zrakom znepríjemňujú život množstvu ľudí, ktorí sa návšteve lekára vyhýbajú až dovtedy, kým nie je nevyhnutná. 

celý článok 

Test slabozrakosti

Aká je vaša ostrosť zraku na blízko? Prvé hodnotenie vám poskytne tento samotest.

celý článok