Často kladené otázky

Je nutné aby farebné kontaktné šošovky aplikoval optometrista, resp. kontaktológ?

Farebné kontaktné šošovky sú dostupné s dioptriami aj bez dioptrií. V praxi to znamená, že ich môžete nosiť, aj keď nepotrebujete korekciu zraku. Treba však pamätať na to, že kontaktné šošovky sú zdravotníckym prostriedkom a musia byť aplikované v certifikovanom pracovisku (optika, ambulancia) a vyžadujú rovnakú starostlivosť ako iné kontaktné šošovky. Je dôležité vedieť, že vaše šošovky NIKDY nesmie nosiť niekto iný. Je to veľmi dôležité pre zdravie vašich očí. 

Je jedno aké kontaktné šošovky si kúpim? Mne sa zdajú všetky rovnaké.

Toto je častá otázka, hlavne v súčasnej dobe, keď je na trhu záplava rôznych značiek. No vaše tvrdenie nie je pravdivé. V skutočnosti existuje medzi šošovkami mnoho rozdielov, napr. technologických či v základnom použitom materiály. Rozdiely sú aj v korekcii zraku, ktorú poskytujú – napr. existujú šošovky špeciálne pre astigmatikov. Existujú tiež rôzne režimy výmeny: šošovky, ktoré nosíte opakovane, šošovky, ktoré môžete mať cez noc a ďalšie, ktoré si vymieňate každý deň. Preto by ste nikdy nemali začať nosiť kontaktné šošovky alebo prejsť z jedného typu kontaktných  šošoviek na iný bez toho, aby ste sa poradili s optometristom, kontaktológom. Pohodlie vašich očí, kvalita videnia, ale aj zdravie vašich očí by tak mohli byť ohrozené. Sme jediný eshop ktorý svojim zákazníkom ponúka kvalitné očné vyšetrenie v partnerských kamenných optikách. Využite to! 

Môže mi šošovka pri rýchlom pohybe z oka vypadnúť?

Vďaka modernému dizajnu šošoviek je prakticky nemožné, aby z oka mäkká kontaktná šošovka vypadla, ak je dobre nasadená. Preto môžete s kontaktnými šošovkami vykonávať najrôznejšie športy. Sila, ktorá drží kontaktnú šošovku na oku, súvisí s jej priemerom. Mäkké kontaktné šošovky nikdy z oka samovoľne nevypadnú. Veľmi zriedkavo sa to môže stať, ak si budete oči veľmi trieť.

Sú kontaktné šošovky zdravé?

Materiál nami ponúkaných, kvalitných kontaktných šošoviek je biokompatibilný. Podobné materiály sa často používajú v mnohých iných lekárskych odboroch. Súčasné materiály navyše poskytujú vysokú priepustnosť pre kyslík. S modernými kontaktnými šošovkami zo silikón-hydrogélu sú problémy spojené s nedostatkom kyslíka dodávaného oku už minulosťou. Tvar kontaktných šošoviek vyhovuje povrchu oka, čo prináša maximálne pohodlie. Z uvedeného vyplýva, že kontaktné šošovky sú zdravou možnosťou korekcie zraku, ak sú správne aplikované odborníkom a ak sa im venuje patričná starostlivosť. Kontaktné šošovky sú zdravotníckym prostriedkom, preto je dodržiavanie všetkých odporúčaní očného odborníka (optometristu, kontaktológa) nevyhnutné.

Ako je to s infekciami očí a kontaktnými šošovkami?

Kontaktné šošovky samy o sebe nie sú príčinou očných infekcií. Infekcie vyvolávajú choroboplodné zárodky usadené na ich špinavom povrchu. Infekcie spôsobuje zlá hygiena a nevhodný spôsob nosenia šošoviek. Ak budete postupovať podľa pokynov svojho optometristu, kontaktológa budete si môcť ich pohodlie užívať nepretržite a minimalizovať riziko prípadných problémov. Je dôležité si pamätať, že čím častejšie šošovky vymieňate za nové, tým je to zdravšie pre vaše oči, pretože sa tak znižuje riziko tvorby organických usadenín zo slzného filmu. Tieto usadeniny, tvorené väčšinou tukmi a bielkovinami, môžu vyživovať choroboplodné zárodky. Tie však nemajú šancu prežiť, ak šošovky pravidelne a starostlivo čistíte a vymieňate, ako vám odporučil váš optometrista, kontaktológ a udržujete svoje ruky a puzdro na kontaktné šošovky čisté.

Ako dlho sa majú kontaktné šošovky čistiť?

Čistenie kontaktných šošoviek je veľmi dôležité pre zdravie vašich očí. Našťastie aj čistenie šošoviek je dnes oveľa jednoduchšie. Pokiaľ sa chcete čisteniu úplne vyhnúť, odporúčame vám prejsť na jednodňové kontaktné šošovky. Zdravší variant nosenia kontaktných šošoviek neexistuje. Každé ráno si nasadíte celkom nový pár priamo zo sterilného balenia. Večer šošovky vyberiete z oka a vyhodíte. O čistenie sa tak nebudete vôbec starať! Na druhej strane ani starostlivosť o kontaktné šošovky s plánovanou výmenou nie je komplikovaná. Vďaka zjednodušeným viacúčelovým roztokom je starostlivosť o kontaktné šošovky výrazne jednoduchšia, ako to bývalo v minulosti. Najlepším spôsobom je vyčistenie a dezinfekcia šošoviek a potom ich uloženie do roztoku. Vždy dodržujte pokyny uvedené v informáciách k používaným prostriedkom starostlivosti o šošovky.